6 věcí, které musím udělat po koupi nemovitosti.

Stali jste se novými majiteli nemovitosti? Po zdlouhavé administrativě nezapomeňte na posledních pár kroku, které změnu vlastníka nemovitosti doprovázejí. Musíte se například přihlásit k členství v SVJ, převést energie na své jméno a zaplatit daň z nabytí nemovitosti.
Na co tedy nezapomenout po koupi domu či bytu?

1. Přepis energií a služeb
Jako podklad pro převod energií vám poslouží protokol s aktuálním stavem plynoměru, elektroměru a vodoměru. Cena elektřiny a dalších energií se však mohou výrazně lišit, proto je dobré si nabídky různých dodavatelů nejprve porovnat. Nebo se můžete obrátit na nás a my vám sjednáme smlouvu s nejlepšími podmínkami.

2. Smlouva s SVJ (při koupi bytu)
Pokud jste se stali vlastníky bytu ve větším domě, stáváte se automaticky členem sdružení vlastníků jednotek neboli SVJ. Po koupi bytu musíte členy SVJ informovat je o převodu bytu, o stavech energií a požádat o vyúčtování domovních poplatků.

3. Doložení listu vlastnictví (při koupi nemovitosti s hypotékou)
Jestliže jste si na pořízení nemovitosti brali hypotéku, bude po vás banka chtít doložení listu vlastnictví.

4. Daň z nabytí nemovitosti
Od roku 2021 se tato daň neplatí. Uvidíme jak to bude do budoucna. 

5. Přihlášení k dani z nemovitosti
Každý rok od nabytí nemovitosti budete finančnímu úřadu platit daň z nemovitosti. Jako nový majitel se k ní musíte přihlásit do 31. ledna roku následujícího po koupi nemovitosti, a to na finančním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště.

6. Pojištění nemovitosti a domácnosti
Po koupi bytu nebo domu byste si měli sjednat pojištění nemovitosti a případně i domácnosti. Pokud si s tím nevíte rady, rádi vám pomůžeme.