Kdy koupit nemovitost?

Na pokles cen nemovitostí rozhodně nečekejte.

Nedostatek nemovitostí

To, že ceny nemovitostí budou stále růst je zřejmé hned z několika ukazatelů. V první řadě je velký nedostatek nemovitostí, který bude i nadále přetrvávat. V době po-covidové, kdy se uvolní stavidla cestování a obchodu, bude ještě větší hlad po poptávce po bydlení. Bydlení v pronájmech se již nyní pomalu navrací do starých kolejí. Turisté opět využijí krátkodobé pronájmy, které samozřejmě tlačí ceny nemovitostí vzhůru v centrech měst, kde je zaznamenán pokles cen nájemného, což byla výjimka oproti všem ostatním segmentům trhu.

Ceny nemovitostí stále rostou

Vzhledem k nedostatku spotřebního zboží, výrobních materiálů a v neposlední řadě pracovní síly automaticky porostou i ceny novostaveb. Developeři již dnes hlásí, že se bude zdražovat, a to primárně z důvodu růstu cen stavebních materiálů. Polystyren, ocel, hliník a další zaznamenávají růst klidně až o desítky procent.

Růst cen nemovitostí

Ceny nemovitostí za posledních desítek let vzrostly v průměru o 80 %, z čehož za poslední tři roky to bylo o 40 až 50 %. V roce 2020 byl růst cen na úrovni kolem 10 %. Za první kvartál tohoto roku došlo k dalšímu postupnému navyšování cen o celé jednotky %. V kontextu nízkých úrokových sazeb hypoték je zřejmé, že nemovitost je velmi vhodnou investicí v této nelehké době.